Revirgatan 8
Mariestad
BÄSTA insynsskyddade baksidan samt nytt kök!
Man ser direkt att det bor någon här med ordning och reda, och den känslan löper genom hela huset. Innanför tegelfasaden så finns det ett sånt GALET snyggt kök! Allt är från -21 och naturligtvis även vitvarorna! Vardagsrummet har plats för både matbord, stor soffgrupp och utgång till nästan det bästa med denna fastighet..den underbara baksidan! Kvällssol, altandäck i etage, spabad, och så denna fantastiska häck som gör att du helt ostört kan relaxa i lugn och ro! Har du barn/tonåringar som vill hänga med sina polare ifred, så finns ett jättefint stort rum på källarplan som är toppen! Här finns plats för både säng, soffa och spelhörna, och självklart finns det fiber så man kan gamea utan att det laggar. Det finns tre sovrum på entréplan och med det stora i källarplan har du möjlighet till 4 sovrum. Helt enkelt ett perfekt familjehus! :)
Fakta
Utgångspris
Rum
4 st
Sovrum
3 st
Boarea
107 m²
Biarea
107 m²
Tomtarea
682 m²
Byggnadstyp
1-plansvilla med källare
Byggnadsår
1966
Reg. Fastighetsmäklare
Planlösning
ENTRÈPLAN Nya ytskikt på entréplan (golv/färg/tapet) -20, samt att alla fönster samt ytterdörr på entréplan är löpande bytt 2014-2021.Nytt lås -21. ENTRÉ/HALL med klinkergolv. Efter klinkergolvet tar Tarkett golvet över och ligger i samtliga rum för ett snyggt helhetsintryck. Här i hallen finns även GÄST-WC och en praktiskt garderob med dörrar av spegelglas. IKEA-KÖKET -21 har fortfarande "ny-andan" över sig och är så läckert! Praktiskt och med smarta förvaringslösningar ger bra med plats. Vitvarorna är självklart från -21 och består av hel kyl och frys, häll, inbyggd ugn, inbyggd micro av märket Ikea. Diskmaskinen är från Siemens -21. Härligt VARDAGSRUM med mycket ljusinsläpp. Man har ändrat väggarna lite så det är mer öppet mot kök och hall. Fint att sitta i vardagsrummet och kunna ha dialog med de som sitter i köket :) Plats för stor soffa och matbord. Här finns utgången till den superfina baksidan med kvällssol. Gräsmattan sköts av automover. Trädäcket går i etage och det finns ett spabad (-15 ) att relaxa i. Här sitter man helt ostört med en tät, välvårdad häck som skyddar mot insyn. BADRUM med kakel, klinker och skön golvvärme. Här finns duschkabin och kommod för bra förvaring. KLÄDKAMMARE Tre SOVRUM med fönster. KÄLLARPLAN Klinker på golvet utom i det stora "tonårsrummet". TVÄTTSTUGA med kombinerad tvätt-och torktumlare -21 från LG. Gott om plats för att hänga tvätten. BASTU Stort RUM -16 ( tonårsrummet ) med vitmålad träpanel (platonmatta under) och Tarkettgolv med golvvärme under. I taket har du spotlights. Riktigt snyggt och rejält! Mindre rum med egen ingång. Flera bra förvaringsutrymmen.
Tomt
Lättskött trädgårdstomt med automover.
Flera fina uteplatser åt olika väderstreck. Största uteplatsen är på baksidan med ett stort trädäck med ett fint spa-bad.
Planbestämmelser
Tomtindelning Stadsplan
Ventilation
Självdrag.
Vatten och avlopp
Kommunalt vatten året om. Kommunalt avlopp.
Energideklaration
Utfört
Beställd
Elektricitet
Leverantör
Vattenfall
Drift per år
Uppvärmning
10 643 kr
Försäkring
3 978 kr
Vatten/avlopp
7 234 kr
Elförbrukning
7 000 kr
Renhållning
2 008 kr
Summa
30 863 kr
Taxeringsuppgifter
Typkod
220, Småhusenhet, bebyggd.
Totalt
1 364 000 kr
Byggnad
1 034 000 kr
Mark
330 000 kr
Skatt/avgift
8 874 kr
Taxeringsår
2021
Värdeår
1966
Pantbrev
Summa
1 900 000 kr
Antal
12 st
Byggnad
Typ
1-plansvilla med källare
Byggår
1966
Bjälklag
Trä
Fasad
Tegel
Grund
Källargrund
Grundmur
Betongsten
Stomme
Trä
Uppvärmning
Fjärrvärme
Tak
Betongpannor
Fönster
3-glas
Renoveringar
2007-2009 Nytt tak med läkt och pannor, ny toalett samt dränerat på norrsidan. 2014-2021 Alla fönster samt dörr bytta. Nytt dörrlås 2022. 2015 Spabad. 2016 Renoverat två rum på källarplan. 2017 Stenläggning framsida 2021 Nytt kök samt nya vitvaror. Hängrännor och stuprör bytta. 2022 Asfaltering av garageuppfart samt trottoar.